علی‌رغم راه‌اندازی هتل بیمارستان گاندی در سال ۱۳۹۳، کلینیک درمان ناباروری (IVF) بیمارستان گاندی بیش از ۱۰ سال سابقه کار با تیم تخصصی خود را داشته است. تیم کارآزموده و مجرب این مرکز متشکل از متخصصین زنان و فوق تخصص نازایی، متخصصین اورولوژی و جنین‌شناسی است که تجربه‌ای درخشان و ارزنده در حوزه درمان ناباروری دارند و از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و تربیت مدرس هستند.
از ویژگی‌های مرکز درمان ناباروری گاندی، کنترل کیفیت مستمر است. بدین منظور تجهیزات آزمایشگاه‌ها، محیط‌های کشت و مواد مصرفی از نظر کالیبراسیون، عملکرد صحیح و سَمیت کنترل می‌شود تا بهترین نتایج در تشخیص و درمان زوج‌های نابارور حاصل گردد.
پرسنل این بخش برخوردی بسیار محترمانه و صمیمانه با مراجعین دارند. همچنین از آنجا که زوج‌های نابارور ظاهراً بیمار نیستند، پزشکان و پرستاران در تمامی مراحل درمان سعی می‌کنند که زوج را درک کرده و به حل مشکل آن‌ها کمک کنند.
این مرکز فضایی آرام و دلنشین دارد تا مراجعین با آرامش و رضایت خاطر روند درمان خود را طی کنند. در این کلینیک تلاش می‌شود تا رفت و آمد زوج‌ها به حداقل برسد تا وقت ارزشمند آن‌ها تلف نشود و از طرفی آزمایش‌های غیر‌ضروری که ممکن است برای آن‌ها ناراحت کننده باشد، انجام نگیرد.

 • ”مشاوره

  در بخش مشاوره، کارشناسان مامایی که سابقه زیادی در حوزه نازایی دارند، مشاوره زوجین را انجام می‌دهند. همچنین تشکیل پرونده برای مراجعین و ارجاع زوج‌ها به کلینیک‌های مربوطه برای انجام ویزیت اولیه، در این بخش صورت می‌گیرد. کلینیک‌ها نیز شامل کلینیک زنان، روانشناسی، اورولوژی، تغذیه و ژنتیک هستند که از جمله مشاوره تخصصی در زمینه روانپزشکی، ژنتیک و تغذیه برای زوج‌های نابارور در این بخش انجام می‌شود.

 • ”اتاق‌های

  این بخش شامل یک اتاق جراحی مجهز است که عمل‌های IUI و IVF بر روی خانم‌ها و بیوپسی تشخیصی و درمانی بیضه، عمل TESE و PESA بر روی آقایان انجام می‌شود. همچنین یک بخش ریکاوری با امکانات کامل در نظر گرفته شده است تا بیماران تا یک ساعت بعد از انجام جراحی در ریکاوری تحت مراقبت قرار گیرند.
  جراحی‌های هیستروسکوپی و لاپاروسکوپی تشخیصی و درمانی جهت درمان ناباروری توسط متخصصین زنان در اتاق‌های عمل مجهز، در بخش‌های دیگر بیمارستان انجام می‌شود.

 • ”جنین‌شناسی”

  این بخش شامل ۵ آزمایشگاه با تجهیزات به‌روز و پیشرفته است.

  ۱. آزمایشگاه آندرولوژی تشخیصی: در این آزمایشگاه نمونه‌های سیمن از آقا گرفته شده و تحت بررسی قرار می‌گیرد. برای بررسی اسپرم‌ها از سیستم CASA، روش رنگ‌آمیزی اختصاصی بر روی اسپرم‌ها و تست SDF (بررسی فراگمانتاسیون DNA) استفاده می‌شود.
  لازم به ذکر است که در این مرکز نتایج آزمایش‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن (در همان روز انجام تست) آماده می‌گردد. همچنین برای دریافت نمونه یک اتاق نمونه‌گیری خصوصی در فضایی مناسب برای زوج در نظر گرفته شده است تا آقا بتواند نمونه مورد نیاز را تهیه کند.

  ۲. آزمایشگاه آندرولوژی درمانی: برای بیمارانی که می‌خواهند تحت عمل IVF، IUI و ICSI قرار گیرند لازم است اسپرم‌ها آماده‌سازی شوند. بدین منظور از روش‌های استاندارد Swim Down و شیب غلظت گرادیان استفاده می‌شود. همچنین در این مرکز تکنیک جداسازی اسپرم‌هایی که SDF‌ بالایی دارند، انجام می‌شود که این کار باعث افزایش احتمال باروری در لقاح آزمایشگاهی خواهد شد.
  آماده‌سازی اسپرم‌ها برای IUI با هدف تقویت اسپرم‌هایی که دارای کروموزوم y هستند، صورت می‌گیرد. این روش معمولاً برای زوج‌هایی کاربرد دارد که یک دختر داشته و برای پسردار شدن اقدام به باروری می‌کنند. با این روش، احتمال پسردار شدن به‌طور معناداری افزایش می‌یابد.

  ۳. آزمایشگاه جنین‌شناسی: از اصلی‌ترین بخش‌های کلینیک است. در این آزمایشگاه جمع‌آوری تخمک از خانم، آماده‌سازی تخمک، لقاح آزمایشگاهی به روش IVF یا ICSI، کشت جنین و انتقال جنین به رحم انجام می‌شود. انتقال جنین هم در روز دوم و سوم و هم در مرحله بلاستوسیست می‌تواند انجام شود. در بیمارانی که سابقه ۳ بار IVF ناموفق داشته‌اند، انتقال جنین در مرحله بلاستوسیست صورت می‌گیرد که برای این کار از محیط‌های کشت اختصاصی استفاده خواهد شد و به این ترتیب احتمال حاملگی بیشتر می‌شود. علاوه بر این، تکنیک Assisted Hatching برای بیمارانی که نیاز است انجام می‌شود تا احتمال حاملگی افزایش پیدا کند.

  ۴. آزمایشگاه بیوفریزینگ: انجماد و فریز کردن اسپرم، بافت بیضه، تخمک، بافت تخمدان و جنین در این آزمایشگاه انجام می‌شود. نمونه‌ها برای طولانی‌مدت در درجه حرارت ۱۹۶- درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند تا در زمان نیاز بیمار بتوانند به‌راحتی مورد استفاده قرار گیرند.
  در این مرکز، آمار موفقیت بارداری با جنین‌های فریز شده بیشتر از جنین‌های تازه بوده که نشان‌دهنده استاندارد بودن روش انجماد است.
  برای پسران بالغ یا مردان مجردی که به هر دلیلی تحت شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی قرار می‌گیرند، فریز اسپرم یا بافت بیضه می‌تواند انجام شود تا پس از ازدواج و تصمیم برای بچه‌دار شدن، ذخیره‌ای از سلول‌های ژرم داشته باشند.

  ۵. آزمایشگاه PGD: در این آزمایشگاه تکنیک بررسی ژنتیکی جنین پیش از لانه‌گزینی انجام می‌شود. بدین منظور از جنین‌هایی که در مرحله ۸ سلولی یا بیشتر هستند، بیوپسی (نمونه‌برداری) انجام شده و بررسی ژنتیکی روی نمونه‌ها صورت می‌گیرد تا بر اساس نتایج به‌دست آمده در مورد انتقال جنین به رحم تصمیم‌گیری شود. آزمایش PGD در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:
  • تعیین جنسیت.
  • تشخیص بیماری‌های ژنتیکی مادرزادی که مسئول این بیماری‌ها، ژن مشخصی است.
  • زوج‌هایی که چندین بار IVF ناموفق داشته‌اند.
  • سقط مکرر.
  • خانم‌ها با سن بالا که احتمال ناهنجاری ژنتیکی در تخمک‌های آن‌ها وجود دارد.
  در این آزمایشگاه، به‌زودی امکان بررسی کل ژنوم با استفاده از تکنیک CGH Array وجود خواهد داشت.

 • ”سایر

  اهدای تخمک، جنین و رحم اجاره‌ای: در مواردی که پزشک متخصص تأیید کرده و مجوزهای قانونی اخذ شده باشد اهدای تخمک یا جنین برای زوج نابارور انجام می‌شود اما اهدای اسپرم مطلقاً صورت نمی‌گیرد.

  تعیین جنسیت همراه با IVF: برای زوج‌هایی که حداقل ۲ فرزند سالم از یک جنس دارند و می‌خواهند برای داشتن فرزند سوم از جنس دیگر اقدام کنند، تعیین جنسیت همراه با IVF انجام می‌شود. بدین منظور بعد از بیوپسی و انجام آزمایش ژنتیک بر روی جنین‌ها، جنین با جنسیت موردنظر به رحم خانم منتقل می‌شود.

 • ”خدمات

  بیماران بین‌المللی شامل بیماران غیر ایرانی از کشورهای مختلف و بیماران ایرانی مقیم در سایر کشورها هستند. علت مراجعه این بیماران به کلینیک درمان ناباروری (IVF) بیمارستان گاندی از یک طرف سطح مراقبت‌های ارائه شده در این مرکز است که قابل رقابت با کشورهای اروپایی و آمریکایی است و از طرف دیگر هزینه بسیار کم جراحی و داروهای مصرفی است.
  نکته قابل‌توجه این است که برای بیماران خارجی که نیاز به اهدای تخمک و جنین داشته باشند، مدت زمان انتظار حداقل خواهد بود. هم‌چنین با توجه به قوانین کشور برای بیماران غیرایرانی، اهدای تخمک و جنین از اتباع همان کشور صورت می‌گیرد که این امر باعث تسریع روند درمان خواهد شد.

شماره تماس IVF گاندی:
۸۸۱۹۵۵۰۹(۹۸۲۱+)-۸۸۱۹۵۷۵۹(۹۸۲۱+)

مهنام ملکوتی

مهنام ملکوتی

مسئول بخش

شماره تماس IVF گاندی:
۸۸۱۹۵۵۰۹(۹۸۲۱+)-۸۸۱۹۵۷۵۹(۹۸۲۱+)